۱_ آیا ویزیت دندانپزشک در دوران بارداری ضروری است؟

بلی ، به دلیل تغییرات هورمونی دوران بارداری ، شرایط بهداشت و سلامت دهان و دندان در برخی از زنان باردار نیازمند توجه بیشتری می باشد . به عنوان مثال ، ممکن است در دوران بارداری متوجه شوید که لثه ها خیلی راحت تر دچار خونریزی می شوند.

۲_ چرا لثه ها در دوران بارداری دچار خونریزی می شوند؟

ممکن است در دوران بارداری متوجه شوید که لثه ها متورم شده اند و گاهی خونریزی می کنند. اینها به دلیل تغییرات هورمونی می باشد. این بدین معنی است که در دوران بارداری باید مواردی مانند بهداشت دهان و دندان با کیفیت بالا و ویزیت دندانپزشک خود را به طور مکرر مد نظر داشته باشید. همچنین گرفتن آموزش دندان جهت تمیز کردن دندانها و طریقه نگهداری از دندان ها و لثه در منزل نیز مهم است.

۳_ آیا درمانهای مرتبط با دندان در دوران بارداری ایمن است؟

بلی ، در مورد درمانهای عادی مشکلی وجود ندارد. مرکز سلامت اروپا پیشنهاد می کند که جایگزین کردن پر کردگی با آمانگام به بعد از تولد بچه موکول شود.

۴_ در صورت نیاز به عکسبرداری از دندان با اشعه ایکس چه باید کرد؟

به عنوان یک قانون عمومی ، در صورت امکان دندانپزشکان از استفاده از اشعه ایکس در دوران بارداری خودداری می کنند . با این حال ، در صورت نیاز به انجام درمان ریشه ، نیاز به انجام عکسبرداری با اشعه ایکس می باشد و یا می توانند از دستگاه های جدید تعیین طول ریشه استفاده شود که فاقد اشعه است.

۵_ آیا بارداری باعث آسیب به دندانها می شود؟

هیچ مدرک معتبری در مورد این تصورات که کمبود کلسیم مربوط به دوران بارداری باعث ایجاد مشکلات مربوط به دندان مـــــی شود و یا به ازای هر بچه یک دندان از دست می دهد ، وجود ندارد. اما شاید این نگاه اجتماعی و سنتی غیر قابل مستند ارتباط با عدم رعایت بهداشت و توجه به سلامت دندانها در این دوران می باشد